Ubezpieczenie turystyczne – czy warto je posiadać

Planując zagraniczny urlop, zazwyczaj liczymy, że wszystko przebiegnie po naszej myśli bez żadnych nieprzyjemności. Nie ryzykujmy, że nic się nie stanie, ponieważ w przypadku wypadku lub choroby koszty mogą sięgać nawet kilkaset tysięcy złotych. Znakiem tego warto przed wyjazdem na upragnione wakacje zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne.

Korzyści płynące z posiadania ubezpieczenia turystycznego

Skoro już je wykupiliśmy, albo dopiero planujemy nasz wyjazd i rozglądamy się za takowym ubezpieczeniem, pewnie jesteśmy ciekawi, w jakich sytuacjach jest ono niezwykle pomocne. Przejdźmy zatem do zalet:

  • Odpoczynek bez zmartwień – to z pewnością główny aspekt udanego wypoczynku, przecież nie po to planujemy nasze urlopy w coraz to ciekawsze miejsca, żeby się zamartwiać, tylko żeby przyjemnie spędzić czas. Posiadając takie ubezpieczenie mamy spokojną głowę.
  • Organizacja transportu do kraju – bywa, że przyczyny zdrowotne czy to rozwój choroby, czy też wypadek uniemożliwiają nam samodzielny powrót do kraju. Kiedy dochodzi do sytuacji, że osoba wymaga przewiezienia do kraju helikopterem lub air-ambulansem koszta są bardzo wysokie. 
  • Pokrycie kosztów rehabilitacji – przy np. złamaniach lub skręceniach kończyn, jeśli tylko wybierzemy ubezpieczenie, od nieszczęśliwych wypadków możemy otrzymać świadczenie, które pokryje koszty naszej rehabilitacji.
  • Brak ponoszenia odpowiedzialności za niektóre z wyrządzonych szkód – wyczekiwany urlop to czas, w którym myślami możemy być gdzie indziej niż na co dzień. W przypadku, gdy posiadamy takie ubezpieczenie, podczas naszych wakacji firma ubezpieczeniowa może pokryć wyrządzone przez nas szkody, gdy: inna osoba dozna urazu przez naszą nieuwagę np. na stoku narciarskim, zarysujemy czyjś samochód, albo któraś z naszych pociech coś zniszczy.
  • Ubezpieczenie od następstw kradzieży – ubezpieczenie to również zapewnia nam wypłatę odszkodowania w przypadku zniszczenia lub kradzieży naszego bagażu. Co więcej, nawet, możemy się o nie ubiegać, gdy czas dostarczenia naszego bagażu jest opóźniony. W przypadku kradzieży dokumentów dostaniemy dokładną instrukcję, jakie poczynania musimy zrobić, aby móc kontynuować swój wypoczynek.

Ubezpieczenie turystyczne, a EKUZ

Zdarza się, że zamiast wykupywać ubezpieczenia na nasz wyjazd, polegamy na Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to też jedno z wyjść, jednak ubezpieczenie turystyczne ma dużo więcej korzyści w sytuacjach kryzysowych. EKUZ gwarantuje jedynie podstawową opiekę medyczną tylko w publicznych placówkach.